Cumartesi, Aralık 27, 2014

Ballarımız Amerikada 3 ödül kazandı

25.12.2014- foto: Kristen Terry
North Corolina Asheville'de kurulmuş 'Center for Honeybee Research' merkezinin her yıl düzenlediği 'Siyah Kavanoz Bal Yarışması'na bu yıl Türkiye'den üç katılım oldu. Sevgili doğal arıcılık öğretmenimiz Debra Roberts 2014 sonbaharında bizleri ziyaret ettiğinde bal örnekleri de götürdü bu yarışmaya. İznik'ten geçen kışa doğru aldığım bahçe balımın 'floral' dalda, Datçalı arıcı Alper Kuyucu'nun kekik balının 'herbal' dalında ve İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği başkanı Onur Çilenk'in kestane ve komar balının 'dark woodland' dalında ödül aldığını öğrendik. Ödül kurdelası, yazısı ve sembolik ödül çeki postayla geldi. Merkez ve yarışma ile ilgili daha çok bilgi için bkz: http://www.chbr.org/2015BlackJarHoneyContest.aspx

Debra ile kovana bakarken, 2014- foto: Filiz Telek

Debra'ya bu keyfi yaşattığı, balımın değerini daha iyi bilmemi sağladığı, arı kızlara sevgiyle yaklaşmayı, korkmadan ilişki kurmayı öğrettiği için çok teşekkür ederim.
Çok azını aldığım balın kaynak bitkilerini bilmiyorum, bunu bir polen araştırmasıyla Uludağ Üniversitesi'nde yapmak şart oldu. Tahminim, sonbaharda en yoğun çiçekte olan biberiye, lavanta, oğulotu (Melissa officinalis), hodan (Borago officinalis), göksırım otu (Pseudolysimachion longifolium), fazelya (Phacelia tanacetifolia) ve ezan çiçeğinin (Oenothera glazioviana) harmanıdır bu bal. Fazelyayı geçen yıl ekmeye başladım, Meyvelitepe'den Jale ve İsmail bey sağolsun tohumlarını paylaştılar. Fazelyanın uzun süre çiçek vermesinden çok memnunum, bu sonbaharda yine ektim.
2009'dan beri bahçemi iki kovan arıyla paylaşıyorum. Bazan kovan sayıları artıyor bazen azalıyor, ama hiç yediyi geçmedi. Aziz amca, Ümmet, Muzaffer Sarı ve kızı Seza, Ayşegül Gökçe, hepsi yardımcı oldular bu süreçte. Geçen kış yeterince soğuk olmadı, sürekli dışardaydı arılar ve bu onlara yaramadı, çoğunu kaybettim. İznikli arıcı arkadaşımız Nihat Çakmak sağolsun, yeni arılarla destek oldu. Balımız az olsa da arılarımız bol çiçekli ve meyveli bir bahçe sunuyor ve daha sağlıklı bir çevrede yaşamanın her canlı için şart olduğunu anımsatıyorlar.